Колір очей. Здавалося б, заїжджена тема. Всі ми проходили цю тему на уроках біології, та й за все життя вивчили, що є три варіанти: карий, блакитний та зелений. Але що, якщо ми знаємо про райдужну оболонку ока далеко не так багато, як нам здається?
Від чого залежить колір очей людини?
Вчені сходяться на думці, що колір очей людини залежить від двох факторів: раси та кольору очей батьків.
На сьогоднішній день існують дослідження, подивитися можна тут https://newpeople.kiev.ua/, що доводять, що всі наші предки були спочатку кароокими, а блакитні та зелені очі з’явилися у людей внаслідок мутацій.
Так від чого залежить колір очей у людини, якщо говорити детальніше?
Наша райдужна оболонка має два шари: передній та задній.
Задній шар, або ектодермальний шар, містить пігментні клітини. Цей шар завжди темний (виняток становлять альбіноси).
Передній шар, або мезодремальний шар, містить волокна, щільність розподілу яких у результаті впливає на колір очей.
То як же виходить той чи інший колір очей?
Сині очі
Темний задній шар + мала щільність розподілу волокон у зовнішньому шарі райдужної оболонки + малий вміст меланіну.
У такій комбінації низькочастотне світло поглинається внутрішнім шаром, а високочастотне відбивається від нього, чому очі виглядають синіми. Чим менша щільність переднього шару, тим більш насиченим виходить синій колір.
Блакитні очі
Темний задній шар + трохи більша щільність розподілу волокон у зовнішньому шарі райдужної оболонки + малий вміст меланіну.
Волокна в очі блакитного кольору мають білястий відтінок, чому колір виходить ніжнішим, ніж синій. Чим більша щільність таких волокон, тим світліший колір.
Сірі очі
Сірі очі виходять так само, як і блакитні, але волокна мають сірий відтінок і щільність їх розподілу вище. Якщо ж щільність невелика, колір очей буде сіро-блакитний.
Якщо в цю гримучу суміш втрутиться трохи більший вміст меланіну в організмі, такі очі матимуть жовто-коричневі вкраплення.
Зелені очі
Найрідкісніший колір очей. Він виходить, якщо у зовнішньому шарі райдужної оболонки розподілений жовтий або світло-коричневий пігмент, а відбите світло розсіюється блакитним, як у випадку з синіми та блакитними очима. Ось і виходить: жовтий + блакитний = зелений. Рідкісним такий колір очей вважається тому, що ймовірність такого поєднання вкрай мала.
Бурштинові очі
Такий колір ока виходить аналогічно зеленому. Тільки в цих очах вміст жовтого та світло-коричневого пігменту вищий, тому такі очі можуть здаватися болотними, жовтими чи горіховими залежно від освітлення.
А ще для такого незвичайного кольору очей потрібний ще один рідкісний пігмент – ліпофусцин.
Карі очі
У карооких людей у зовнішньому шарі райдужної оболонки міститься велика кількість меланіну, який поглинає світло, а відбите світло в результаті дає коричневий відтінок. Чим більший вміст меланіну, тим більш насичене і темне світло виходить.
Цей колір очей вважається найпоширенішим у світі. І не поспішайте засмучуватися, люди з таким кольором очей набагато безболісніше сприймають сліпучі промені світла, відбитого від льоду, снігу або води.
Чорні очі
По своїй суті, це самі карі очі, але тільки дуже насичений їх варіант. У людей із чорними очима колосальний вміст меланіну в організмі. світло, що потрапляє в такі очі, практично повністю поглинається, від чого вони і здаються навколишнім чорними.
Червоні очі
Червоні очі трапляються лише у альбіносів. У цих людей відсутній меланін, а внутрішній шар райдужної прозорий, на відміну від усіх інших. Червоний колір з’являється від того, що оточуючі, по суті, бачать кров, що циркулює в очних судинах. Такі очі дуже страждають від яскравого світла, тому що не здатні впоратися з ним.
У деяких випадках є невеликі прояви «блакитних очей», тобто у зовнішньому шарі присутні білі волокна, від чого такі очі можуть набувати фіолетового відтінку: червоний + блакитний = фіолетовий.
Чи можуть очі змінити свій колір з часом?
Якщо йдеться про немовлят, то відповідь однозначна – так. Так як практично всі діти народжуються зі світлими очима, але згодом у деяких з них починається активне вироблення меланіну, і очі можуть стати зовсім іншого відтінку.
Остаточний колір очей у дітей встановлюється до 2-3 років.
Якщо ж ми говоримо про дорослих, то протягом життя колір очей не може перетворитися з карего на блакитний, але в рамках однієї колірної групи очі людини можуть набувати різного відтінку з віком.