Чудотворна Манявська ікона Божої Матері
Чудотворна Манявська ікона Божої Матері

Серед православних віруючих існує думка, що будь-яка ікона сама обирає шлях для себе, обирає вона і місце, де має з’явитися, і людей, до яких потрапить.

Можна погоджуватися з цим твердженням, можна сумніватися, але історія Манявської святині є безсумнівним свідченням Божественного промислу. Інакше і не назвеш дивне переміщення образу, писаного на далекому Афоні у XVIII столітті, на терени нашої держави. Сталося це 30 червня 2003 року, тобто ми з вами — сучасники дива.

Манявська ікона Божої Матері була написана в 1788 році на горі Афон в Греції і зберігалася там майже століття в монастирі святого великомученика Пантелеймона. У 1889 році вона як благословення була передана Новоафонській Симоно-Кананитській обителі, розташованій в Абхазії. На новому місці перебування ікона дуже швидко здобула славу чудотворної: біля неї зцілювалися від душевних та тілесних недуг. До образу потяглися сотні і сотні паломників… І цей людський потік не зупинявся аж доки у XX столітті не почалися горезвісні гоніння на Церкву, закриття і руйнування храмів. Маючи побоювання, що ікона потрапить до рук безбожників і буде знищена, настоятель передав її на зберігання одному з ченців. Той дав обітницю боронити святиню навіть ціною власного життя.

Хранитель додержав даного слова, а коли відчув, що скоро прийде йому час переселитися в оселі небесні, знайшов собі достойного заступника. Іншій чернець взявся виконувати нелегку і почесну місію щодо зберігання образу. Так впродовж 80 років святиня передавалася із рук в руки, від ченця до ченця…

Вже у наш час на початку двохтисячних років старцеві архимандриту Філагрію, черговому хранителю ікони, з’явилася уві сні Пресвята Богородиця і звеліла передати ікону до Українського Афону. Чернець не знав, де це місце, але, почавши розпитувати, довідався, що здавен Українським Афоном називають Манявський монастир.

Вперше відвідавши вказану обитель, у якій тільки почало відроджуватися чернече життя, Філагрій не наважився лишити у ній дорогоцінний образ: дуже занедбаним здалося йому це місце. Проте невдовзі знову уві сні з’явилася до старця Пречиста Діва і повторила свій наказ. Цього разу хранитель підкорився волі Богородиці.

Так чудотворна ікона потрапила до ново відбудованого храму Воздвиження Чесного Хреста Манявського скиту.

Образ відомий тим, що допомагає людям, які мають проблеми з психічними розладами, зцілює від епілепсії, відганяє злих духів і взагалі зараджує у всіх людських скорботах і недугах, якщо з вірою і молитвою до нього прикластися.

 

Акафіст Пресвятій Богородиці Манявський

 

Кондак 1

Вибраній Владичиці, Цариці неба і землі, що з’явилась ієромонаху Філарету, щоб спасти ченців обителі Манявської і всіх людей від страшної пошесті, ми, визволені Тобою від загибелі, благаємо Тебе: споглянь на обитель Манявську і благослови всіх що приступають до ікони Твоєї, і від усяких напастей, хвороб і нападів бісівських визволи, що співають Тобі:

Радуйся, похвало Манявська, цілителько душ і тіл наших.

Ікос 1

Бачив ієромонах Філарет як Ти в обитель Манявську входила, жезл в руках тримаючи і світлом предивним сяючи, Ти підійшла до нього та ласкавим голосом промовила: «від цього часу не будете більше хворіти». Ми ж співаємо Тобі, Пречиста:

Радуйся, благодатна Богородице Маріє, радістю, духовною нас напуваючи.

Радуйся, від Бога Отця благоволінням осінена.

Радуйся, Бога Сина Мати Пречиста.

Радуйся, Бога Духа Святого обитель священна.

Радуйся людського роду прикрасо.

Радуйся, цілителько немічних.

Радуйся, Купино неопалима.

Радуйся, Напою солодкий для душ спраглих.

Радуйся Трапезо пресвята.

Радуйся, чесніша від Херувимів.

Радуйся, грішних із Богом примирення.

Радуйся, похвало Манявська, цілителько душ і тіл наших.

Кондак 2

Преславно вернулась ікона Твоя, як та цінна перлина в обитель Манявську і вірні з радістю та утіхою споглядаючи на образ Твій святий всю надію покладають на Тебе, Мати Божа, і в скорботі та в хворобах зцілення отримують. Ти ж, Всемилостива Владичице, що маєш владу непереможну, споглянь на нас милостиво, і умоли Господа, щоб помилував нас, недостойних. Йому ж співаємо хвалебну пісню: Алилуя.

Ікос 2

Зрозумівши благовоління Твоє, Богородице, до цієї ікони Твоєї, що чудесами божественними прославилась, ми, грішні, приступаючи до неї, хвалу приносимо Тобі, Всеблага, і усердно співаємо:

Радуйся, Царице неба і землі.

Радуйся, світу умиротворення.

Радуйся, Владичице Ангелів і людей.

Радуйся, дівоцтва цното.

Радуйся, смирення глибино.

Радуйся, сяюча Божественною славою.

Радуйся, Вертограде Христового благоухання.

Радуйся, Невісто неневісная, що Сина зачала від Святого Духа.

Радуйся, бо вражених різними недугами чудесно зціляєш.

Радуйся, похвало Манявська, цілителько душ і тіл наших.

Кондак 3

Силою Божою чудеса предивні звершуються від ікони Твоєї, Царице і Владичице наша, сліпі прозрівають, вдовиці втішаються, немічні силу отримують, ті, що в дорозі і на чужині, допомогу в Тебе знаходять і з вірою співають Богові: Алилуя.

Ікос 3

Маючи Тебе, Царице, Заступницею народу українського, молимо Тебе, Богородице Діво, спаси нас від погибелі вічної материнським заступництвом Твоїм перед Христом Богом, бо ми, грішні, щиросердно з вірою і благоговінням співаємо Тобі:

Радуйся, радосте наша, бо Тобою двері до раю відчинено.

Радуйся, бо Ти від раптової смерті нас оберігаєш.

Радуйся, ворогів віри православної осоромлення.

Радуйся, монахів богобоязливих утіха.

Радуйся, опоро в старості.

Радуйся, похвало жінок і дівиць благочестивих.

Радуйся, Стовпе вогненний, морок гріхів розсіюючий.

Радуйся, скрижале Божого милосердя.

Радуйся, похвало Манявська, цілителько душ і тіл наших.

Кондак 4

Небесним сяйвом освятила Ти, Непереможна Владичице, Манявську обитель, коли ступила свята Стопа Твоя до неї. Ти благоволила приступити до Себе ієромонаху Філарету, а через нього сповістила ченців і весь люд, про зцілення від страшної «пошесті», ми ж, прославляючи Твої милості, співаємо Богові. Алилуя.

Ікос 4

Почувши про чудеса Твої преславні, Богородице Діво, які від ікони Твоєї являєш, поспішили вірні Твої в гірську околицю до святої обителі, де Твій образ Пресвятий. Ми ж з вірою і любов’ю співаємо Тобі:

Радуйся, Невісто Отця Безпочаткового.

Радуйся, Преблагословенна Богородице, Чистая Приснодіво.

Радуйся, надіє тих, що впали у відчай.

Радуйся, ображених і гнаних Заступнице.

Радуйся, бо в землі Галицькій славу чудес Твоїх показала.

Радуйся, Росо душі спраглої.

Радуйся, Скрижале Божого милосердя.

Радуйся, бо від смертних воріт до життя невиліковно хворих повертаєш.

Радуйся, бо в грізний час смерті тих, хто прославляє Тебе, Ти не залишаєш.

Радуйся, похвало Манявська, цілителько душ і тіл наших.

Кондак 5

Як Богоносну зорю побачили ченці ікону Твою, Пречиста Діво, і як світосяйний світильник поставили її в святому Соборному Храмі обителі, радіючи і співаючи Богові. Алилуя.

Ікос 5

Коли ієромонах Філарет побачив Тебе, Пречиста, як Ти входиш в багряній мантії через Царські Врата в Святеє Святих Храму обителі, то сповістив всій братії і людям про з’явлення Твоє. Ми ж співаємо Тобі:

Радуйся, Прославлення ченців світом зневажених.

Радуйся, Підбадьорення рабів Божих, світом осміяних.

Радуйся, Надіє всіх, що в темницях ув’язнені.

Радуйся, Обороно гнаних за Сина Твого.

Радуйся, нечестивих ворожбитів Осоромлення.

Радуйся, Діво, християн похвало.

Радуйся, знедолених допомога і заступниця.

Радуйся, тіла мого здоров’я і душі спасіння.

Радуйся, бо тим хто Тебе прославляє, Ти ворота Раю відчиняєш.

Радуйся, похвало Манявська, цілителько душ і тіл наших.

Кондак 6

Проповідує Церква Христова ласки Твої, Богородителько, і немає міста чи краю, де б не звершувались великі милості та чудеса Твої. Бо Ти Всеблага Владичице, обителі чернечі та житла побожних християн захищаєш, за зневажених заступаєшся і милість даруєш всім, хто прославляє Тебе і співає Богові: Алилуя.

Ікос 6

Оспівуючи чудеса Твої, Богородице, проповідуємо милості Твої, прославляємо щедроти Твої незлічені, і приступаючи до чудотворної ікони Твоєї, молимось до Тебе з вірою і любов’ю благаючи: будь нам Дороговказницею, Блага, до світлого Єрусалиму Небесного, бо разом зі святими співаємо Тобі:

Радуйся, Агнця і Пастиря Нетлінного породивши.

Радуйся, бо вибраним Божим любов Твою святу проявляєш.

Радуйся, бо ієромонаха Філарета відвідування свого сподобила.

Радуйся, бо угодникам Господнім повеління небесні відкриваєш.

Радуйся, бо преподобного Іова Манявського в подвигах пустинних укріпила.

Радуйся, похвало Манявська, цілителько душ і тіл наших.

Кондак 7

Явившись у сні архімандриту Філагрію, Ти Пресвята Владичице звеліла йому передати ікону Твою до Українського Афону в якому хочеш перебувати, та він побачивши обитель в руїнах, засумнівався, тоді Ти вдруге з’явилась йому і строгим голосом наказала до трьох днів передати ікону Твою до обителі. То ж не сумніваючись більше, з поспіхом передав її, як Ти звеліла йому. Ми ж співаємо Богові за це: Алилуя.

Ікос 7

Возсіяла нам, як пресвітла зоря, чудотворна ікона Твоя, Пречиста Діво, проганяючи тьму нещасть і скорбот від усіх, що співають Тобі :

Радуйся, віри православної утвердження.

Радуйся, неправедно гнаних скора Заступнице.

Радуйся, тих, що втратили надію, остання опора.

Радуйся, Цілителько від хвороб тілесних.

Радуйся, Православ’я Захисте.

Радуйся, бо обитель Твою до кінця не залишила.

Радуйся, бо нечестивих ворогів від Твоєї святині відігнала.

Радуйся, бо Тобою православні народи похваляються.

Радуйся, істинної віри утвердження.

Радуйся, сердець наших похвало.

Радуйся, бо Тобою істинна віра нам дарована.

Радуйся, християнам відрада і потіха.

Радуйся, похвало Манявська, цілителько душ і тіл наших.

Кондак 8

Буря єретичного біснування на святу обитель Твою обрушилась, Владичице, і нечестивий агарянин злу хулу сіяв над святинею Твоєю, насміхаючись, бажаючи зневажити Святе Тіло і Кров Господню, та скоро гнівом Божим вражений упав богохульник під ноги коней своїх, так що розчавилося тіло його і вийшли всі нутрощі із нього. Ми ж співаємо Богові: Алилуя.

Ікос 8

Шануємо ікону Твою Владичице, бо чуємо і бачимо великі чуда, що сходять від неї. Через двісті дванадцять років в святу обитель вона повернулась, щоби люди Твої радісно співали Тобі:

Радуйся, Царице Неба і Землі.

Радуйся, всім потребуючим Скарбе зцілень невичерпний.

Радуйся, бо всю Україну благословенням Твоїм осінила.

Радуйся, бо нечисту совість нашу просвічуєш.

Радуйся, ченців благочестивих Всесильна Покровителько.

Радуйся, жезл ігуменський в Манявській обителі невидимо прийнявши.

Радуйся, одержимих бісами зцілення.

Радуйся, похвало Манявська, цілителько душ і тіл наших.

Кондак 9

Дивне і величне явлення було ієромонаху Філарету, показуючи йому благодать Господню, предстательством Пресвятої Богородиці гріхи всім відпускаючи. Нині і ми, преславні діла і велику премудрість Божу в світі і житті нашому бачачи, прославляємо милосердя Її, взиваючи до Неї: «О Мати Божа, спаси землю Українську ’’, бо співаємо Богові: Алилуя.

Ікос 9

Великі біди перетерпіла обитель Манявська, коли єретики, як агаряни, насильством від святого Православ’я її відгородити хотіли та іноки єретичного обману не прийняли. Ми ж радісно співаємо Тобі:

Радуйся, християнам пристановище.

Радуйся, бо обитель Манявську ікона Твоя не покинула.

Радуйся, в терпіннях людей Твоїх утверджуючи.

Радуйся, бо зцілення від святої ікони Твоєї навіть в останні дні не припиняються.

Радуйся, бо предстательством Твоїм земля Галицька до Православ’я повернулась.

Радуйся, ченців і черниць благочестивих всесильна Покровителько.

Радуйся, бо в святу обитель вірних на молитву призиваєш.

Радуйся, бо Тобою віра помножується.

Радуйся, християн пристановище, а єретиків викриття.

Радуйся, похвало Манявська, цілителько душ і тіл наших.

Кондак 10

Спасительним пристановищем в скорботах і немочах тілесних Ти є, Пресвята Діво, бо від сходу до заходу всехвальне ім’я Твоє, і немає краю, де не звершується Тобою дія сили Божої на зцілення, спасіння, і просвіщення людей христолюбивих, ми ж, прославившому Тебе Богові співаємо: Алилуя.

Ікос 10

Чує Господь Твої за нас на небі молитви, Пресвята Царице, і виконує Твої прохання. Ми ж, грішні, просимо і молимо Тебе Богородице, почуй молитви наші і прохання всіх, що моляться до Тебе. Ми ж зі сльозами розчулення і подяки радісно співаємо Тобі, Преблагословенній Божій Матері:

Радуйся, тихе пристановище для ченців благочестивих.

Радуйся, Невісто Неневістна.

Радуйся, Богом возлюблена Царице.

Радуйся, посників утішання.

Радуйся, Богородице Одігітріє, бо на шлях спасіння нас наставляєш.

Радуйся, утіхо в старості.

Радуйся, сиріт і вдовиць Покровителько.

Радуйся, бо руку допомоги тим, що гинуть простягаєш.

Радуйся, Світосяйна Свічко, що світиш нам у темряві.

Радуйся, кульгавих зцілення.

Радуйся, бо ікона Твоя щедро обдаровує зціленнями.

Радуйся, похвало Манявська, цілителько душ і тіл наших.

Кондак 11

Проповідує держава Українська милості і чудеса Твої Богомати, і монастир Манявський утверджується, маючи чудотворну ікону Твою, променями світла небесного ченців і люд православний просвічуючи, ми ж з вірою і любов’ю співаємо Богові. Алилуя.

Ікос 11

Як Світосяйну свічку бачимо святу ікону Твою, Богомати в землі Галицькій благодаттю Твоєю запалену. Всю землю просвічуючи Ти багатьох до світла приступаючих, від гріховної загибелі спасаєш. Ми ж співаємо Тобі:

Радуйся, бо покровом Твоїм святим нас покриваєш.

Радуйся, бо преподобного Феодосія в Карпатські ущелини для утвердження віри Володимирового хрещення, святого православ’я, направила.

Радуйся, бо гарячі молитви за нас до престолу Вседержителя возносиш.

Радуйся, немічних душею духовне укріплення.

Радуйся, бо своїм піклуванням про чистоту віри Ти багатьох до святого православ’я навернула.

Радуйся, бо своєю любов’ю всю землю огортаєш.

Радуйся, обителі Манявської і всієї православної вітчизни нашої незборима стіно і прикрасо.

Радуйся похвало Манявська, цілителько душ і тіл наших.

Кондак 12

Благодаттю Твоєю зцілення і розчулення молитовні, від Твоєї, Пресвята Царице, ікони витікають, подаючи утіху всім, хто до неї прибігає, і захист обителі Манявській, ми ж, приклоняючи коліна душ і тіл наших, співаємо Богові. Алилуя.

Ікос 12

Оспівуючи Твої чудеса, в обителі Манявській явлені, молимо Тебе, Владичице, опіки Твоєї від Вітчизни нашої не відверни, але всім, що приходять до святої ікони Твоєї милість і звільнення від мороку гріховного пошли і Господа нашого умоли, нехай дарує милість Свою нам, недостойним, і сподобить унаслідувати Його всеблаженне Царство, ми ж співаємо Тобі:

Радуйся, Царице наша Преблага.

Радуйся, душ наших спасіння.

Радуйся, бо обранцям Божим любов Твою святу виявляєш.

Радуйся, крине дівства, бо до чистого і дівственного життя приводиш.

Радуйся, бо материнську любов нам виявляєш.

Радуйся, бо покровом Твоїм святим нас покриваєш.

Радуйся, тіл і душ наших спасіння.

Радуйся, похвало Манявська, цілителько душ і тіл наших.

Кондак 13

О Царице Всемилостива, Діво Богородице, силу особливої благодаті явила Ти в обителі Манявській, бажаючи стремління до Вічного Життя запалити в серцях християнських, хворих зціляючи, бісів виганяючи всі народи християнські Любов’ю Собі всиновивши. Ми ж, грішні, будучи любов’ю Твоєю переможені, до чудотворної ікони очі свої возносячи, молимо Тебе: в боротьбі і потребах наших не залиш дітей Твоїх і сподоби Царство Небесне отримати і там з Ангелами співати Богові. Алилуя. Алилуя, Алилуя.

Цей кондак тричі, потім ікос 1-й, і кондак 1-й.

Молитва

О Пресвята і Преблагословенна Богородице Діво, вища від Херувимів і чесніша від Серафимів, Боговибрана Отроковице. Споглянь милостивим оком на нас, предстоячих перед святою іконою Твоєю що з розчуленням сердець наших молимо Тебе: почуй нас, грішних та недостойних, зціли наші душі і тіла, збурені ранами гріхів і страстей багаторізних, звільни нас від всякої напасті, біди, скорботи і вічного осудження. Охорони нас від ворогів видимих і невидимих, що нападають на нас, звільни нас від всякої печалі і від неправедного лютого наговору ворожого. Прийми, о Всемилостива Владичице, ці молитви, що зі сльозами Тобі приносимо від нас, недостойних рабів Твоїх, до Твоєї всезціляючої ікони, скорботи полегши, хворих зціли, розслабленим і немічним здоров’я подай, від бісівських нападів захисти, прокажених очисти, обтяжених недугою п’янства зціли і до спасіння всіх приведи. Владичице, всякий дім і сімейство в благочесті і однодумності збережи. Церкву Апостольську і Соборну Православну між народами утверди, устави святих отців непорушеними збережи.

Умоли Сина Свого, Христа Бога нашого, хай простить нам гріхи наші і не відверне милості Своєї від людей Своїх і подасть нам християнську кончину, безболісну, мирну, не осоромну, і удостоїть нас Царства Небесного. Цього ради славимо Тебе і прославляємо святе і величне ім’я Отця і Сина і Святого Духа нині і повсякчас і на віки віків. Амінь.

Акафіст взято з веб-сайту: https://parafia.org.ua/biblioteka/chudotvorni-ikony/manyavska-chudotvorna-ikona-bozhoji-materi/